Ak sa v súčasnosti obávate o svoju profesijnú dráhu a máte ťažkosti, dúfam, že vás môj list uspokojí.


Ahoj? Po premýšľaní o tom, ako vás podporiť, som sa rozhodol napísať vám list z celého srdca. Napíšem pár slov v nádeji, že vám tento list dodá silu a povzbudenie.

Termín používaný na označenie mladej generácie je vraj zrkadlom tej doby. Keď som chodil na vysokú školu, volali nás generácia milénia. Čoskoro sa však objavila generácia, ktorá sa vzdala troch vecí: randenia, manželstva a pôrodu. Potom sa objavila generácia, ktorá sa vzdala 5 vecí, ako je vlastníctvo domu a vzdanie sa ľudských vzťahov, a generácia sa dokonca vzdala 7 vecí, ktoré sa vzdali snov a nádejí. Naša generácia to má ťažké, však? Keď sme boli mladí, učili nás chodiť každý deň do školy, počúvať našich učiteľov a tvrdo sa učiť. Tak sme to urobili, ale nikto nie je zodpovedný za následky. V skutočnosti sú vedomosti získané v škole v súčasnej situácii málo použiteľné. Keď na chvíľu zaostaneme, keď náhodou spadneme, alebo keď zle odbočíme a na chvíľu sa stratíme, nikto nás neučí vstať a nájsť cestu. Tento list je možno trochu trúfalý, ale prosím, odpustite mi a poviem vám o knihe, ktorá mi pomohla, keď som mal ťažké chvíle.

Existuje legenda, že labuť počas svojho života neplače, ale tesne pred smrťou vydá ten najkrajší zvuk a pred smrťou sa rozplače. Preto sa posledné diela umelcov často nazývajú ich labutie piesne. Zdá sa, že „The Old Man and the Sea“ je labuťou piesňou amerického spisovateľa „Hemingwaya“. Je úžasné, že Hemingway, ktorý je podľa mňa najlepším spisovateľom 20. storočia, napísal príbeh o šírom mori pomocou starého muža, chlapca, mora, marlina a hviezd. Avšak dôvod, prečo chcem túto knihu odporučiť, je ten, že som chcel hovoriť o živote „Hemingwaya“ a nie o jeho literárnej hodnote. Pri čítaní tejto knihy som si predstavoval starého muža, ktorý zápasí na otvorenom mori. Videl som aj našu generáciu, ktorá zápasila s obavami z budúcnosti a nevedela, čo robiť, hoci tvrdo pracovala. Zdá sa, že nie je veľký rozdiel medzi nami, ktorí sme zahnaní do mora a bojujeme medzi sebou v tomto zúrivom svete s nekonečným strachom, a starým mužom, ktorý sám bojuje v mori. Teraz ideme na túto náročnú plavbu bez akýchkoľvek sľubov alebo súradníc, nevieme, kto je nepriateľ alebo ako dlho budeme musieť bojovať. Sme nútení medzi sebou bojovať a dokonca robiť extrémne rozhodnutia o cenu zvanú marlin.

Čítal som „Starec a more“ a veľa som o tom premýšľal. Čo nakoniec starec získal? Je starý muž, ktorý prišiel o svojho marlina, porazený? Myslím, že starý muž je víťaz. Aj keď bola korisť odvezená, nevzdal som sa a bojoval až do konca. V situácii bez konca som sníval cez hviezdy. Vždy som sľuboval zajtrajšok. Predovšetkým sme sa vrátili v poriadku. Zanechal po sebe aj majetok pre budúce generácie: mladého chlapca. Starec v románe a starec v skutočnosti však boli rozdielni. „Hemingway“ ukončil svoj život a zanechal po sebe samovražedný odkaz: „Som osamelý ako žiarovka, ktorej prúd prestal tiecť a jej vlákno sa pretrhlo. Mal Pulitzerovu cenu, Nobelovu cenu za literatúru, génia, slávu, bohatstvo a bol štyrikrát ženatý, no zaujímalo ma, prečo sa rozhodol tak extrémne. Možno v neskorších rokoch nemal „sen“. Verím, že keby mal sen, mnohým ľuďom by zmenil život. Myslím, že aj ja som sa po prečítaní jeho románových skvostov zmenil k lepšiemu.

Kedysi dávno, keď som bol nezrelší ako teraz, som bol nútený tvrdo pracovať a bojovať o víťazstvo v súťaži. Ako som však získaval skúsenosti a rozvíjal svoje schopnosti, veci sa zrazu zmenili. V našej spoločnosti je tovar obmedzený a je tu niečo, čo sa nedá naplniť len sebectvom a chamtivosťou. Prostredníctvom tejto knihy som si opäť uvedomil, že obyčajní a slabí ľudia sú v tejto spoločnosti podstatní a pre niekoho vzácni a že aj ja som slabá bytosť, ktorá nie je výnimočná. V románe starec bojoval sám na otvorenom mori dlhých 84 dní. Samozrejme, netreba sa utešovať pohľadom na starca alebo ho porovnávať, ale dôležitý je fakt, že starček v románe sníval každý deň.

Myslím si, že pri výbere povolania neexistuje správna odpoveď. Zaujímalo by ma však, či to, čo teraz pripravujem, je zábavné a vzrušujúce, a ak je to pravda, myslím si, že aj proces prípravy bude šťastný. Skončím s nádejou, že aj vy pri čítaní tohto listu pocítite to, čo som ja cítil pred rokom o tom, aké sny mal starý pán v románe 84 dní.